Tulajdonosi vízió - VEP

A Virtuális Erőmű Program (VEP) a Dr. Molnár Ferenc szellemi tulajdonjogát képező „Prevenciós célú Virtuális Építő Program” (PVÉP) koncepció alapjain nyugszik, a PVÉP-ben lefektetett koncepció következő iterációja.

Egyre közelebbinek érezzük annak a célnak az elérését, amikor kijelenthetjük majd: minden 10. magyar ember közvetlenül és minden 3. magyar legalább közvetett módon aktív részese lesz a világ lakosságarányosan legjobban kiterjedt energia-hatékonysági, takarékossági és zöld energetikai programjának.Nemcsak minden óvodás és iskolás számára lesz elérhető és megismerhető már 2020-tól – digitalizált módon is – minden tudás és eredmény, amelyet az utóbbi 10 év aktív szakmai munkája révén összegyűjtöttünk, de magyarok millióinak életét szeretnénk hamarosan megváltoztatni ingatlanjuk és háztartási eszközeik komplex energetikai korszerűsítésének révén is – ezzel megvalósítva a fenntartható és minden eddiginél nagyobb rezsicsökkentést Magyarországon.

Bővebben a tulajdonosi víziókról
Szerencsejáték Zrt-logo

A Virtuális Erőmű Program főtámogatója a Szerencsejáték Zrt.

A Virtuális Erőműről

A Virtuális Erőmű Program (VEP) az első, gyakorlatban is megvalósított Prevenciós Célú Virtuális Építő (PVÉP) program, amely ma már 10 éves múltra tekint vissza. Működtetője a PVÉP és VEP jogtulajdonos, fenntarthatósági szakértő és vállalkozó: Dr. Molnár Ferenc irányítása alatt álló Magyar Innováció és Hatékonyság Nonprofit Kft. (Mi6 Nkft), amely ezen kívül más egyéb társadalmilag felelős, és fenntartható fejlődést támogató non profit projektet menedzsel. A VEP szakmai partnerségben működik az NFFT-vel, a KEH-el, a BM-el, ITM és a PM-el, valamint az EMMI-vel és a hazai megyei önkormányzati, megyei jogú városi és önkormányzati szövetségekkel – ill. a Fővárossal. Kiválósági programjának fővédnöke 2019 óta Dr. Áder János, Magyarország köztársasági elnöke, védnöke pedig Dr. Szili Katalin az NFFT tiszteletbeli elnöke. A VEP Tanácsadó Testületét a hazai ipar, felsőoktatás, a szakmapolitika és szakmai szövetségek releváns szereplőinek delegáltjai alkotják.

A Virtuális Erőmű Program (VEP), mint prevenciós program célja, hogy az energiahatékonysági és megújuló energia alapú jó gyakorlatok gyűjtésével és disszeminácójával, ill. projektek generálásával és megvalósítás-támogatásával elősegítse a hazai vállalati, intézményi, önkormányzati és lakossági szektor energetikai szükséglet racionalizálását, ill. ezen keresztül a fenntarthatatlan, fosszilis bázisú energiatermelő rendszerek kiváltását és megszüntetését egy olyan virtuálisan vizualizált építéssel (ún. energia és CO2 megtakarítás bebankolással) ami a sikeresen megvalósított zöld energetikai projektek energiamegtakarításaiból felépítve épít fel egy olyan fosszilis erőművet, aminek a VEP sikere esetén sosem kell felépülnie. A VEP jövő időszaki legnagyobb vállalkozása a „lakossági VEP” felfuttatása amelyben egy új, fiataloknak szóló frontális online és applikációra alapozott klímaplatform, a V-Go mellett, egy mesterséges intelligenciával támogatott, a vidéki lakossági ingatlanok felújítását szakmailag és támogatás-szervezésben is segítő, egyszerű, egyablakos online program az EMZBI (Első Magyar Zöld Beruházás-szervező Integrátor modell) segíti majd a lakosságot a legrezsicsökkentőbb, egyben a legolcsóbb felújítás megtervezésében és finanszírozás, ill. kivitelezés-szervezésében.

A VEP jelenleg is már a 2. legnagyobb hazai villamoserőműnek megfelelő megtakarítást hozott, 932 MW-os kiváltott fosszilis kapacitással, emellett nemzeti és nemzetközi mintaprojekt is.
2015-ben az EU TOP3 energiahatékonysági kezdeményezése közé választották, 2018-óta Interreg Europe mintaprojekt, 2019-ben pedig Köztársasági Elnök Úr a megközelítés adaptációját javasolta a tagállamoknak a New Yorki ENSZ ülésen.

2019-es eredmények - összefoglaló videó

A köztársasági elnök, az Országgyűlés korábbi elnöke, a Pannónia Szíve térségért felelős miniszterelnöki biztos és a főváros vezetésének képviselői részvételével, a Parlament felsőházát megtöltve ünnepelte 10 éves jubileumát 2019. márciusában a 4. legnagyobb hazai erőműként számontartott Virtuális Erőmű Program, amely ma már nemcsak Magyarország legnagyobb zöld erőműve, hanem emellett nemzetközileg elismert díjazott mintaprojekt is.

Hogyan működik a VEP?

A VEP program háttere

A PVÉP első, már 10 éve működő tematikus implementációja, a Virtuális Erőmű Program lényegét az Európai Bizottság egyik szakértője úgy fogalmazta meg 2015-ben, miszerint az egy olyan “unikális társadalmi innováció”, amelynek lényege, hogy nem csupán szemléletformálási céllal gyűjt és rendszerez tudásokat és adatokat, szervez projekteket és köt össze piacokat, de mindezt a tudományosság igénye melletti módszertannal teszi oly módon, hogy a fenntartható fejlődés iránti elkötelezett társadalmi hálózatot és koalíciót épít és terjeszt ki, ráadásul atipikusan olyan keretrendszerben, ahol a belépő szereplők gazdasági értelemben is “win-win” szituációba kerülnek, azaz végső soron nincs ellenérdekelt fél az “új koalícióba” való belépésben.

A PVÉP valójában egy: „Negatív jövőkép és -céltárgy megelőző program”, amely a megelőzéssel szükségtelenné váló és így nem megvalósuló negatív jövőt építi fel virtuális vizualizációval, a résztvevő közösséggel együtt azok hozzájárulásaiból és annak méretével prezentálja a „sok kicsi sokra megy” és a „baj megelőzése mindig a legjobb és legolcsóbb” elveket követve és díjazva a hozzájárulásokat, valamint az összegyűjtött tudást piaci, szakpolitikai, támogatáspolitikai és közpolitikai (oktatás, fejlesztési) célokra is felhasználva.

Univerzálisan alkalmazható minden prevenciós relációjú területen – legyen az a klímaügy, az egészségügy, a vízügy, vagy éppen pl.: a hulladék-gazdálkodás, vagy energiamegtakarítás kérdése.

A lényege, hogy prezentálhatóvá teszi a negatív jövőt és az annak elkerülésére tett akár legkisebb hozzájárulásokat is – gazdaságilag racionális, emberileg és hozzáállásban “trendi” eredményeket gyűjtve, megosztva, benchmarkolva, peer group-olva és saját hozzájárulással is létrehozva.

A PVÉP-ben lefektetett szabályok mentén a Virtuális Erőmű Programnak is célja:

• Egy független szakértőkkel validált, stabil módszertanon alapuló

• Társadalmi innovációs értékkel bír

• Megfelelően robusztus, de a kis megtakarításokat is jól vizualizáló

• Rövid idő alatt is látványos eredményeket prezentálni képes

Prevenciós Célú Virtuális Építő program létrehozása.

932MW teljesítménnyel

A Virtuális Erőmű a 2. legnagyobb hazai villamos erőmű lenne

Először a vállalati energiahatékonyság előmozdítása terén ért el komoly sikereket a Virtuális Erőmű Program, melyben a résztvevő vállalati partnerei száma néhány év alatt 8.500-ra nőtt, díjazott partnereinek száma pedig meghaladja a 250-et. 2020-ra kitűzött ambiciózus célját – egy 200MW-os fosszilis erőmű kiváltását igazolt energiamegtakarítások segítségével – már 2018-ban elérte.

Sőt, a VEP minden várakozást túlszárnyalva olyan mértékben nőtt 2020-2021-ben, hogy mostanra elérte a 2030-as céljait. Már csak Paks kapacitása nagyobb, mint a legtisztább magyar erőműé, ugyanis jelenleg a Virtuális Erőmű a 2. legnagyobb hazai villamos erőmű lenne, ha valódi erőmű lenne, 932MW-os teljesítménnyel.

A VEP, mint Interreg Europe jó gyakorlat, jelenleg nemzetközi terjeszkedés alatt áll: Svédország, Románia, Olaszország, Horvátország és az Egyesült Királyság szervezetei is tárgyalásokat folytatnak a MI6 vezetőivel a VEP Energiahatékonysági Kiválósági Pályázat (EKP) névre keresztelt alapprogram átvételének lehetőségéről. 2019-ban hazánkon túl 3 országban indult el a VEP bevezetése. Szándékaink szerint a nemzetközi terjeszkedésben a V4 országok, illetve a Kárpát-medence magyarlakta vidékei kiemelt prioritást kapnak.

A VEP működési modellje

Az Energiahatékonysági Kiválósági Pályázat egy 2011 óta működő, saját pályázati rendszer, melynek keretében több mint 300 szervezetet tüntettek már ki energiatudatos, energiahatékony, illetve e területen folytatott mentorálási tevékenysége okán. A díjátadó minden évben kétszer, a Parlamentben kerül megrendezésre, Dr. Áder János köztársasági elnök fővédnöksége és Dr. Szili Katalin, a Parlament volt elnökének védnöksége alatt és a támogató minisztériumok államtitkári szintű támogatása mellett. Az EKP-ra a nemzetközi figyelem azóta irányul fókuszáltabban, amióta azzal a MI6 2015-ben közel 500 induló közül a legjobb három európai energiahatékonysági program között végzett az Európai Bizottság „EU Sustainable Energy Award” („Fenntartható Energia Díj”) díján

Partnereink

Kapcsolat

A Virtuális Erőmű Programmal kapcsolatos kérdéseivel keressen minket bizalommal, vagy tájékozódjon közösségi oldalunkon a legfrissebb híreinkről.

2022 Virtuális Erőmű Program.
Minden jog fenntartva

További programjaink